آزمایشات تشخیصی سرطان گردن رحم یا سرویکس

رحم در زنان از بخش های مختلفی تشکیل شده است، یکی از بخش های رحم، گردن رحم می باشد که در نزدیکی دستگاه تناسلی خارجی زنانه ( واژن ) قرار دارد. این بخش مستعد شکل گیری سرطان است. از جمله  شایع ترین علل ایجاد سرطان در گردن رحم، ویروس زگیل تناسلی  ( HPV ) است. خانم ها می بایست به طور مکرر با یک روش غربالگری آزمایشگاهی به نام پاپ اسمیر ( پاپ تست) از نظر سرطان گردن رحم بررسی شوند، تا در صورت وجود تغییرات سلولی مشکوک، پیش از آن که این تغییرات سلولی به سمت سلول های سرطانی پیشرفت کنند، تحت درمان قرار بگیرند.

سرطان گردن رحم  یکی از مهم ترین و شایع ترین سرطان ها در جنس مونث می باشد. لذا شناسایی زودرس و غربالگری مناسب، از اصلی ترین سیاست های بهداشتی در این بیماری می باشد.

آزمایشات تشخیصی و معاینات مربوط به  سرطان گردن رحم ( سرطان سرویکس)

تشخیص زود هنگام

آزمایش پاپ اسمیر، یکی از آزمایشات روتین برای بررسی تغییرات سلول های گردن رحم از نظر وجود سرطان گردن رحم می باشد. انجام آزمایش پاپ اسمیر به طور منظم، روشی مهم در پی بردن به تغییرات سلول های گردن رحم است، در واقع  قبل از این که تبدیل به سرطان رحم شوند.

توصیه های مربوط  به انجام آزمایش پاپ اسمیر بر اساس سن و شرایطی که شانس ابتلا به سرطان رحم را بالا می برد، متفاوت است. با پزشک خود درباره ی این که چه زمانی تست پاپ اسمیر را انجام دهید، مشورت کنید.

آزمایشات تشخیصی در این رابطه

اگر پزشک مشکوک به سرطان گردن رحم باشد، ابتدا در مورد سابقه ی پزشکی شما سوالاتی را می پرسد و سپس معاینات بالینی را در این زمینه انجام می دهد، که شامل معاینه لگن و تست پاپ اسمیر می باشد.

روشهایی که برای تشخیص قطعی سرطان گردن رحم به کار می روند، عبارتند از:

 کولپوسکوپی و نمونه برداری از گردن رحم

 نمونه برداری از اندوسرویکس ( و یا کورتاژ ): این آزمایش به بررسی وجود سرطان در کانال سرویکس می پردازد.

    cone biopsy  ( بیوپسی کان)  و  یا (loop electrosurgical excision procedure (LEEP (روش جراحی برداشت با الکتریسیته): در این آزمایشات از بافت گردن رحم برای بررسی در زیر میکروسکوپ، نمونه ای برداشته شود.

دسامبر 31, 2017